Instalacje

Budynek Biurowo-Laboratoryjno-Szkoleniowy

Wykonawca:

Typ budynku: Budynek Biurowo-Laboratoryjno-Szkoleniowy
Powierzchnia: 1150 m2
Lokalizacja: ul. Kisielewskiego 18/28 B, 42-215 Częstochowa


Typ oraz model pompy: gruntowa pompa ciepła alpha innotec SWP 540
Zobacz dane techniczne pompy


Rodzaj dolnego źródła ciepła: 30 odwiertów pionowe o głębokości 40 m każdy



Informacje dodatkowe:

Główna innowacja to zastosowanie pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła współpracującej z gruntowym kolektorem pionowym w postaci 30 odwiertów o głębokości 40 m każdy, oraz z ogrzewaniem podłogowym o łącznej pow. 1150 m2. Rozwiązanie to pozwala uzyskać w zimie tanie ciepło z ziemi nie emitując do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest chłodzenie pasywne w lecie. Pompa ciepła pracując w odwróconym cyklu pozwala na uzyskanie taniego chłodu z ziemi z wykorzystaniem instalacji podpodłogowej. Mówiąc prościej w zimie instalacja podłogowa dostarcza ciepło do pomieszczeń, latem układ ulega odwróceniu i ciepło znajdujące się w pomieszczeniach zostaje odebrane przez instalację podłogową i przekazane do kolektora gruntowego. Następuje w ten sposób regeneracja (dogrzanie) gruntu. Rozwiązanie to jest ekologiczną formą klimatyzacji, nie wymaga jak tradycyjna klimatyzacja dużej ilości energii elektrycznej oraz jest dużo bardziej przyjazne dla człowieka. Budynek wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (do 74%), która zapewnia wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

 

W okresie zimowym w centrali wentylacyjnej z powietrza usuwanego z pomieszczeń odzyskuje się ciepło przy pomocy rekuperacji w okresie letnim natomiast odzyskiwany jest chłód. Jednocześnie pompa ciepła w okresie zimowym umożliwia dogrzanie powietrza wychodzącego z rekuperatora (wymiennik obrotowy). W biurowcu zamontowana jest bateria kolektorów słonecznych, które w lecie podgrzewają wodę użytkową. Odprowadzanie w lecie nadwyżki ciepła z kolektorów słonecznych oraz z instalacji podpodłogowej do ziemi (tzw. regeneracja gruntu) sprawia, że sprawność całego układu jest wyjątkowo wysoka. W budynku zainstalowana jest klimatyzacja z agregatów wody lodowej, ale z uwagi na zastosowanie chłodzenia pasywnego, wentylacji z odzyskiem chłodu oraz żaluzji zewnętrznych wykorzystywana jest ona w niewielkim stopniu.

 

Budynek posiada również w pełni zautomatyzowany system sterowania żaluzjami zewnętrznymi, który pozwala na znaczne ograniczenie ciepła wnikającego do pomieszczeń. Aby móc w pełni kontrolować wszystkie parametry budynku wdrożony został autorski system automatyki. Pozwala on dostosować poszczególne parametry do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło, chłód oraz wentylację co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Budynek posiada również system monitoringu on-line poprzez który uprawnieni pracownicy mogą zdalnie kontrolować i sterować parametrami pracy zamontowanych urządzeń bez konieczności wizyty w kotłowni.

Galeria instalacji

INERGIS INSTALACJA1 1 INSTALACJA1 2 INSTALACJA1 3

Zapisz się do naszego newslettera



 

 

 

 

Zapisz się do newslettera aby jako pierwszy otrzymywać informacje o aktualnościach oraz promocjach